W trakcie eksploatacji urządzeń chłodniczych na powierzchni lameli schładzaczy oraz na łopatach ich wentylatorów tworzy się niebezpieczna warstwa zanieczyszczeń. Powoduje ona znaczny spadek wydajności urządzenia, a także skraca jego żywotność.
Systematyczne czyszczenie tych urządzeń pozwala zachować je długo w wysokiej sprawności, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów ich eksploatacji.
Wentylatory chillerów i schładzaczy działają jak odkurzacz zasysając wraz z powietrzem wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które osadzają się na lamelach i łopatach wentylatorów. Są to między innymi kamień wodny z odparowującej wody deszczowej oraz zanieczyszczenia organiczne (pyłki traw i drzew, ptasie odchody, puch i pióra; liście itp.).
Zanieczyszczenia te powodują szybkie tworzenie się osadu kamienia wodnego, poprzerastanego glonami. Dodatkowo podwyższona temperatura lameli powoduje przypiekanie osadów na ich powierzchni.
W wyniku zmniejszenia przepływu powietrza i pogorszenia wymiany ciepła temperatura i ciśnienie czynnika chłodniczego zaczyna rosnąć tak bardzo, że sprężarki mogą pracować nawet w sposób ciągły.
Osad już o grubości 0,2 mm (praktycznie niezauważalny) powoduje spadek wydajności chłodniczej o około 8 - 10 %, a osad o grubości 1,5 mm może ograniczyć moc urządzenia o nawet 40 - 50 %. Przekłada się to w bezpośredni sposób na koszt wytworzenia jednostki chłodu.
Osady i zanieczyszczenia na powierzchni łopat wentylatorów mogą prowadzić do pojawienia się niewyważenia i w konsekwencji drgania układu, do zniszczenia łożysk wentylatorów i silników włącznie.
Poniżej prezentujemy efekty wykonanego przez nas czyszczenia lameli chillerów.
Chemiczne czyszczenie lameli jest możliwe również w trakcie pracy urządzeń.
Chiller 200 kW przed czyszczeniem
Chiller 200 kW po czyszczeniu
Chiller 400 kW przed czyszczeniem
Chiller 400 kW w trakcie czyszczenia (po wstępnym opłukaniu nalotów zgrubnych)
Chiller 400 kW po czyszczeniu