Oferujemy stały lub okresowy nadzór nad układami wody chłodniczej i lodowej
Chemiczne czyszczenie układów chłodniczych ma na celu usunięcie osadów nagromadzonych podczas eksploatacji na wewnętrznych powierzchniach rurociągów technologicznych, wymienników oraz usunięcie z układu mikroorganizmów takich jak: bakterie, wirusy, grzyby i inne, które powodują korozje mikrobiologiczną.
Biofilm biologiczny na ścianie wewnętrznej rurociągu
Mikroorganizmy takie jak bakterie, wirusy i grzyby są wszechobecne. Występują w każdym środowisku, a źródłem zanieczyszczeń mikrobiologicznych są mikroorganizmy pochodzące z gleby, wody, powietrza i od człowieka. Istnieją trzy grupy bakterii: tlenowe, względnie beztlenowe i bezwzględnie beztlenowe a zakres temperatur, w których mogą rozwijać się bakterie jest bardzo szeroki i wynosi od -20°C do ponad 100°C.
Mikroorganizmy powodują tworzenie się na powierzchni wewnętrznej rurociągów, armatury, wymienników ciepła itp. elementów instalacji biofilmu - warstwy śluzowatej substancji. Wytworzona warstwa biofilmu na ściankach rurociągów zwiększa lepkość ośrodka, wzrastają opory przepływu, zmniejsza się wymiana ciepła. W skrajnych warunkach może to doprowadzić do zacierania pomp.
Zanieczyszczony mieszalnik
Zanieczyszczenie filtra przed pompą cyrkulacyjną
Zanieczyszczenia w zbiorniku wody lodowej
Poniżej prezentujemy efekty wykonanego przez nas czyszczenia elementów instalacji wody lodowej, m.in. rurociągów, filtrów i zbiorników.
Do przeprowadzenia chemicznego czyszczenia układu wody lodowej konieczny jest przestój technologiczny 24 – 48 godzin w zależności od wielkości i stanu zanieczyszczenia układu.
Przed czyszczeniem
Zbiornik wody lodowej o pojemności 10 m3
Woda lodowa w obiegu
Po czyszczeniu
Zbiornik wody lodowej
Woda lodowa w obiegu