Zaprasowywanie zamiast lutowania

Połączenie zaprasowywane na rurze miedzianej

Lutowanie to obecnie najpowszechniejsza metoda łączenia rur metalowych w instalacjach hydraulicznych. Istnieje jednak dużo praktyczniejsze rozwiązanie: technika połączeń zaprasowywanych niemieckiej firmy Viega. Jest ona stosowana już od ponad 20 lat w całej Europie. Nasze przedsiębiorstwo od lat współpracuje z Viegą, wykonując wiele instalacji przy użyciu właśnie tej technologii i pośrednicząc w sprzedaży kształtek. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tą techniką i skorzystania z naszej oferty. Więcej informacji na www.viega.pl.

Bardzo szybki montaż bez specjalnych umiejętności

Wygodny montaż niewymagający umiejętności spawania

Aby wykonać połączenie zaprasowywane, należy:

  1. przyciąć rurę
  2. nałożyć złączkę
  3. sprawdzić głębokość osadzenia złączki na rurze
  4. zacisnąć połączenie.

Nie trzeba niczego kalibrować ani usuwać zadziorów. Jest to więc wyjątkowo szybka i prosta czynność. Co więcej, nie potrzeba tutaj wykwalifikowanego pracownika - w przeciwieństwie do stosowania lutu twardego, gdzie jakość połączeń zależy przede wszystkim od pewnej ręki i doświadczenia montera. Natomiast aby wykonywać prawidłowe i szczelne połączenia zaprasowywane wystarczy krótkie przeszkolenie. Zależnie od przekroju przewodu, technika zaprasowywania pozwala oszczędzić od 30 do 50% czasu w porównaniu z lutowaniem.

Szczelność widoczna gołym okiem

Łatwa kontrola niezaprasowanych złączek

W technologii połączeń zaprasowywanych stosowany jest specjalny profil SC-Contur. Jego działanie polega na tym, że jeśli połączenie nie zostało prawidłowo zaprasowane, to zaraz po napełnieniu instalacji wodą pod ciśnieniem 1,0 – 6,5 bar wyraźnie widać w tym miejscu wypływającą ciecz. Natomiast podczas próby szczelności „na sucho” następuje natychmiastowy spadek ciśnienia w całym jego zakresie od 3,0 bar do 22,0 mbar. Dlatego też profil SC-Contur jest szczególnie przydatny w układach niskiego ciśnienia, gdzie dużo łatwiej można przeoczyć nieszczelności. Ponadto, złączki Viega zaciska się jednocześnie przed i za karbem, są więc one szczególnie odporne na działanie sił rozciągających.

Tylko jedno narzędzie

Jedno narzędzie do rur z różnych materiałów

Do wykonania połączenia zaprasowywanego potrzebne jest tylko jedno narzędzie - szczęki zaciskowe. Urządzenia te mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo, mają też niewielkie wymiary. Dzięki temu możliwa jest praca w trudno dostępnych miejscach. Za pomocą jednej takiej zaciskarki można wykonać instalacje różnych mediów i z różnych materiałów (Viega oferuje kształtki miedziane, ze stali nierdzewnej i ocynkowanej, a także z tworzyw sztucznych).

Brak ryzyka pożaru

W przeciwieństwie do lutowania i spawania, technologia zaprasowywania nie wykorzystuje palnika ani wysokiej temperatury. Nie stwarza ona zatem ryzyka pożarowego, dzięki czemu można zrezygnować z niektórych środków bezpieczeństwa. Co najważniejsze, technologia ta umożliwia pracę nawet w obszarach przemysłowych zagrożonych wybuchem.